اختراع بازیکن قرارداد سیاه جامگان مصطفی احمدی

اختراع: بازیکن قرارداد سیاه جامگان مصطفی احمدی تیم پدیده خراسان سیاه جامگان پدیده مشهد

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی زلزله سیاسی اقتصادی این تاجر ایرانی در ترکیه / المانیتور

المانیتور نوشت: اقتصاد ترکیه علاوه بر رویارویی با موانع خارجی و پرسشها داخلی، اکنون از تنش سیاسی میان آنکارا و واشینگتن نیز زحمت می‌برد. در پی کدورت بی‌سابقه‌ای

زلزله سیاسی اقتصادی این تاجر ایرانی در ترکیه / المانیتور

المانیتور: زلزله سیاسی اقتصادی این تاجر ایرانی در ترکیه

عبارات مهم : ترکیه

المانیتور نوشت: اقتصاد ترکیه علاوه بر رویارویی با موانع خارجی و پرسشها داخلی، اکنون از تنش سیاسی میان آنکارا و واشینگتن نیز زحمت می برد. در پی کدورت بی سابقه ای که به تعلیق صدور ویزا جهت شهروندان دو طرف در ماه اکتبر منجر شد، یک پرونده علیه شهروندان ترک به اتهام نقض تحریم های آمریکا نیز به پرسشها افزوده هست. گزارش هایی در این باره وجود دارند که مظنون مهم پرونده در آستانهٔ محاکمه ای که جهت روز ۲۷ نوامبر برنامه ریزی شده، به نام رجب طیب اردوغان، مدیر جمهوری ترکیه، اشاره کرده هست.

به گزارش گزینش ؛ هفتهٔ گذشته، لیر ترکیه به علت تحولات این پرونده باز هم سقوط کرد لیکن گزارش شده است که رضا ضراب گناهکار بودن خود را پذیرفته و با دادستان ها همکاری می کند. در ماه سپتامبر، دادستان های ایالات متحده اشاره کردند که محمد ظفر چاغلایان، وزیر اقتصاد پیشین و مدیر بانک دولتی هالک بانک را به همدستی با ضراب متهم کردند و همین امر به تنش های سیاسی اطراف پرونده افزود.

زلزله سیاسی اقتصادی این تاجر ایرانی در ترکیه / المانیتور

افت ارزش لیر یک نگرانی جدی جهت ترکیه است لیکن مستقیماً بر قیمت تورم، بازپرداخت بدهی ها و ظرفیت وام گیری اثر می گذارد و توان دولت را جهت مدیریت این پرسشها در آستانهٔ انتخابات ۲۰۱۹ کم کردن خواهد داد.

اقتصاد ترکیه به سرمایه گذاری های خارجی و به خاص سرمایه گذاری های کوتاه مدت وابسته است که به «پول داغ» شهرت دارند. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی نیز زیاد کردن یافته هست. حفظ جریان پول داغ اهمیتی حیاتی جهت اقتصاد ترکیه دارد. اقتصاد ترکیه که رشد آن تنها در وقت جریان این پول ها امکان پذیر هست، در صورت کم کردن این پول ها به مسئله خواهد خورد.

المانیتور نوشت: اقتصاد ترکیه علاوه بر رویارویی با موانع خارجی و پرسشها داخلی، اکنون از تنش سیاسی میان آنکارا و واشینگتن نیز زحمت می‌برد. در پی کدورت بی‌سابقه‌ای

زمانی که سرمایه گذاران کوتاه مدت می خواهند تصمیم بگیرند که پول خود را در چه جایی سرمایه گذاری کنند، به ریسک های جهانی و منطقه ای، سطح سود در اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور، و شرایط سیاسی توجه می کنند. بعد از آخرین بحران مالی دنیا و در شرایطی که آمریکا و اتحادیهٔ اروپا در تلاش بودند تا با تدابیری همچون سود صفر درصد و زیاد کردن نقدینگی، با پرسشها اقتصادی مقابله کنند، این اقتصادهای نوظهور مانند ترکیه بودند که پول های داغ را به خود جلب کردند. با این حال از سال ۲۰۱۵، مسیر جریان سرمایه گذاری های جهانی برعکس شد. پول داغ اکنون در حال رفتن به سمت اقتصادهای توسعه یافته است لیکن بانک های مرکزی در حال اوج بردن قیمت بهره و «بازگشت به حالت عادی» بعد از سیاست های انبساطی هستند. جذابیت اقتصادهای نوظهور، دلار را کمیاب تر و گران تر می کند و به نوبهٔ خود باعث می شود تا ارزهای محلی افت بها پیدا کنند.

میزان و ابعاد افت در کشورهای متفاوت تفاوت دارد ولی لیر ترک در یکی از بدترین شرایط خود قرار دارد. ریسک بالای کشور، عوامل اقتصادی داخلی و همچنین عوامل سیاسی داخلی و خارجی، از جمله دلایل این امر هستند.

آخرین افت ارزش لیر بعد از آن صورت گرفت که بانک مرکزی آمریکا در روز ۲۰ سپتامبر گفت که ترازنامهٔ خود را کوچک تر می کند و به این روند ادامه خواهد داد. در پی آن، ارزش پول بسیاری از اقتصادهای نوظهور کم کردن یافت ولی لیر بیشترین افت را از اوایل اکتبر مشاهده کرد لیکن مسئله تعلیق صدور ویزاها بین ترکیه و آمریکا نیز به عوامل دیگر اضافه شد.

زلزله سیاسی اقتصادی این تاجر ایرانی در ترکیه / المانیتور

روز هشتم اکتبر بود که سفارت آمریکا در ترکیه نخستین اقدام را جهت عدم صدور ویزا انجام داد. این امر بعد از آن انجام شد که دادستان های ترکیه، کارمندان محلی سفارت آمریکا را به اتهام ارتباط با گولنیست ها بازداشت کردند. آنکارا گولن را مسئول کودتای سال گذشته می داند. از آن زمان، لیر تحت فشار روابط بین دو کشور قرار داده شد و اکنون نیز متأثر از پروندهٔ ضراب در نیویورک است.

مردم ترکیه از دسامبر ۲۰۱۳ با اتهامات علیه ضراب آشنا هستند. در آن وقت اتهام فساد گسترده، دولت را فرا گرفت. ضراب، تاجر ایرانی طلا که شهروندی ترکیه را نیز داراست، متهم شد که به مقام های دولت ترکیه در قالب برنامهٔ انتقال طلا به کشور عزیزمان ایران جهت دور زدن تحریم های آمریکا رشوه داده است تا بتواند پول نفت را به کشور عزیزمان ایران برساند. بعضی مکالمات که به بیرون درز کرده اند، نشان می دهند که ضراب از کمک وزرا، بانک داران و دیوان سالاران دولتی برخوردار شده است است.

المانیتور نوشت: اقتصاد ترکیه علاوه بر رویارویی با موانع خارجی و پرسشها داخلی، اکنون از تنش سیاسی میان آنکارا و واشینگتن نیز زحمت می‌برد. در پی کدورت بی‌سابقه‌ای

ضراب در آن وقت دستگیر ولی دو ماه بعد آزاد شد. دولت در آنکارا از ضراب و سایر متهمان حمایت کرد و تمامی اتهام ها را توطئهٔ افراد وابسته به گولن در پلیس و دستگاه قضایی خواند و آنان را متهم کرد که قصد داشتند تا دولت را بی اعتبار کنند. تمامی اتهام های ضراب در آن وقت برداشته شدند.

با این حال، مسئله جهت مقام های آمریکایی حل نشده بود. در ماه مارس ۲۰۱۶، مقام های آمریکایی ضراب را به هنگام ورود به میامی جهت گذراندن یک تعطیلات خانوادگی دستگیر کردند. دادستان ها او و همدستانش را متهم کردند که با دور زدن تحریم های آمریکا، صدها میلیون دلار به پایتخت کشور عزیزمان ایران و شرکت های ایرانی رسانده است و مقام هایی نیز در هالک بانک این امر را تسهیل کرده اند. یک سال بعد از بازداشت ضراب، محمد هاکان آتیلا، یکی از مقام های ارشد هالک بانک، در ایالات متحده دستگیر شد.

زلزله سیاسی اقتصادی این تاجر ایرانی در ترکیه / المانیتور

در محاکمهٔ ضراب در ۲۷ نوامبر، او به حضور اردوغان در پرونده اعتراف کرد. همچنین طبق نوشتهٔ بلومبرگ، دادستان ها روز ۳۰ اکتبر در پرونده وارد کرده اند که «دست کم سه منبع نشان می دهند که اردوغان یا افراد خانواده اش احتمالاً از فعالیت های ضراب آگاه بودند و از آن حمایت می کردند.» این، مشمول بر یک گفت وگو است که ظاهراً در یک مجلس عروسی در آوریل ۲۰۱۳ بین ضراب و اردوغان انجام گرفته و به ضراب انگیزه داده که به مؤسسات خیریهٔ پسر اردوغان و سایر بستگانش کمک مالی کند.

اظهارات خشم ناک اردوغان دربارهٔ پروندهٔ ضراب، نشان می دهد که آینده ضراب تا مدت ها در مرکز روابط ترکیه و آمریکا قرار خواهد داشت. اردوغان ماه گذشته تأکید کرد که ضراب و آتیلا بیگناه هستند و مقام های آمریکایی قصد دارند تا از ضراب به عنوان یک «اعتراف کننده» استفاده کنند.

اعتراف ضراب یک زلزلهٔ سیاسی اقتصادی جدی در ترکیه به پا کرده. تنش در روابط دوجانبه تحت تأثیر این پرونده، کار مشکل را جهت لیر و اقتصاد ترکیه به دنبال خواهد داشت.

واژه های کلیدی: ترکیه | سیاسی | اقتصاد | پرونده | آمریکا | اقتصاد | اردوغان | اقتصادی | آمریکایی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog